Gong. Direkt. Spodní hák. K.O.

24. 01. 2018 11:53:03
Včera to Jiří Drahoš na jevišti pořádně schytal. Lídři fanklubu v první řaděseděli po celou debatu jako zařezaní. První úder pana prezidenta, v závěru šikovně přetočený ve vtip, jakoby předznamenal celou více než hodinovou debatu.

Jen co debatu pan Voříšek odpískal, Miloš Zeman připomenul J. Drahošovi, že ač on na něj v jeho nepřítomnosti neustále útočil, on sám se o něm nikdy nezmiňoval. Žertem pak dodal, že se pan Jiří Drahoš asi stává jeho fanouškem a doporučil mu, aby to dal patřičně najevo při víkendových volbách. Hák, po kterém zůstal pan Jiří Drahoš až do konce grogy, na sebe nenechal dlouho čekat. Abych se vyhnul napadání ze strany příznivců pana Drahoše z překrucování, zveřejním tuto část debaty v závěru blogu v doslovném přepisu.

Pan Drahoš seděl po celou debatu ve strnulé poloze na samém okraji sedáku křesla. S křečovitou grimasou, která měla vypadat jako úsměv, připomínal študáka na potítku před zkouškou dospělosti. Zdálo se, že se mu od poradců našprtané odpovědi v napjaté atmosféře napůl vykouřily a ze zbytku se vytvořil jakýsi mišmaš.

Pokud se mu přece jenom podařilo jakž takž uspořádanou odpověď sesmolit, reagovalo na ní jeho publikum stejně, jako se v televizních sitkomech podmalovává nevtipná scéna nahraným smíchem. Po ukončení výstupu se pan J. Drahoš vždy zatvářil tak šťastně a ulehčeně, až mi svým výrazem pokaždé připomenul herce Bronislava Poloczka v Černých baronech, po výroku: "Soudruhu generále, byl to křižník Potěmkin a na jeho počest byly v celém Sovětském svazu zakládány Potěmkinovy vesnice."

Po celou debatu na mne působil pan J. Drahoš dojmem tenisty, který si na tréninkové stěně osvojil dokonalou techniku úderů a po příchodu na hřiště je překvapen, že míček vracející se od soupeře kupodivu nectí zákon dopadu a odrazu a létá si nejen všemi směry, ale většinou právě těmi nejméně žádoucími.

Pan Horáček, sedící v první řadě, měl ve tváři od samého začátku frustrovaný výraz, připomínající trenéra Štěpánka na Australian Open v závěru posledního utkání jeho svěřence N. Djokoviče, ve kterém Srb dostal nakládačku 0:3. Dovolím si i pochybovat, že by se pan Horáček stal miliardářem, kdyby se měl ve Fortuně spoléhat jen na své sázky.

Teď uvedu věrný přepis stěžejní části debaty.​

-------------------------------------------

Prezident Zeman:" Pan Drahoš prohlásil, že naše parlamentní volby byly ovlivněny zahraničními rozvědkami a když se ho novináři zeptali, jaké má pro to důkazy, odpověděl, že žádné důkazy nemá. Nu a kromě toho BIS publikovala zprávu, že rovněž nemá žádné informace o tomto ovlivnění. Pane profesore, vy jste tímhle nedoloženým výrokem, fake news, chcete-li, urazil všechny ty, kdo šli k parlamentním volbám, protože jste z nich udělal manipulovatelnou masu zahraničními rozvědkami."

Profesor Drahoš: "Pane prezidente, kdybyste si četl zprávy BIS (jizlivý smích v sále), zjistil byste, že v těchto zprávách se jasně hovoří o takových věcech, kdyby...." (výkřiky nadšení v sále způsobují Drahošovo odmlčení, kterého využívá p. Zeman, za což je po domluvení od moderátora pokárán)

M. Zeman: "Pane Drahoši, já na rozdíl od Vás ( -nechte mne domluvit- volá p. Drahoš) dostávám zprávy BIS, zatímco Vy k nim nemáte přístup, takže nemůžete říkat, co se v nich mluví, (hluk v sále) ale to, že BIS vydala oficiální informaci, že vaše tvrzení je nepravdivé, to nemůžete popřít, protože to bylo veřejné sdělení a žádná tajná zpráva."(Bouřlivý potlesk)

J. Drahoš: "Pane prezidente, dostávat nějaké zprávy a číst je, je rozdíl. (Bouřlivá reakce v sále od Drahošových příznivců) Existují veřejné výroční zprávy BIS, kde se o tomhletom můžete dočíst, pokud je číst budete. Já Vás musím opravit. BIS neřekla, že J. Drahoš nemá pravdu. Ona pouze řekla, že nemá žádné jasné důka..., konkrétní důkazy. Kdyby je měla, musela by konat. (hluk v sále) To, že volby v řadě zemí byly ovlivněny zejména ruskými tajnými službami (hlasitě projevovaný souhlas v sále), to si člověk může přečíst nejenom v těchto zprávách. Takže pane prezidente, dostávat zprávy a číst je, je rozdíl."(frenetický potlesk v sále)

M. Zeman: "Zdá se, že pro mne je určitou výhodou opravdu Vás nechat dokončit. a příště už panu Vorlíčkovi vždy vyhovím. Pane profesore, jaký je rozdíl v tom, když BIS řekne, že nemá žádné informace, které by podporovaly vaše tvrzení, když Vy sám veřejně řeknete, že pro to nemáte žádné důkazy a na druhé straně matete veřejnost tímto tvrzením.(jásot v sále)

------------------------------

Je pravdou, že se na M. Zemanovi mnohem víc projevovalo stáří než na J. Drahošovi. Při debatě spočíval hluboko v křesle a když se na závěr postavil, vypadal jako napůl chromý lev. Jenomže pro výkon prezidentské funkce nemusí dohonit antilopu, ani bojovat o přízeň lvic. Prezident potřebuje pohotový, bystrý a zkušený mozek. Během včerejší diskuze Miloš Zeman opětovně dokázal, že ho vlastní a politiku dokonale ovládá.

Jestli jeho přirovnávám k sešlému lvu, tak jeho protikandidát působil natolik nepoliticky a nevýrazně, až mi připomínal šedou .... . Prst mi teď právě zůstal viset nad klávesnicí, jakoby nechtěl toho malého, čiperného a nadmíru plodného tvorečka urazit.

Autor: Štěpán Bicera | středa 24.1.2018 11:53 | karma článku: 38.78 | přečteno: 1419x

Další články blogera

Štěpán Bicera

Selské baroko K4 Konference

Čest práci. Na konec diskuzního příspěvku jsem si oddychl. Povzdechnutí po stranickém pozdravu, nepatřičně zesílené reproduktory v sále působilo smutně, až jsem se lekl. Pohled na otylé ksichty papalášů na tribuně mne uklidnil.

4.9.2018 v 11:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Štěpán Bicera

Selské baroko K3 Čurítko

"Čurítko?" Zopakovala po Jindřichovi jeho stará. Zatímco z Kubíkových úst slovo zaznělo pyšně až bujaře, v jejím podání přetékalo štítivostí. Na podlahu položila tašku s nákupem a prstem přejela po rámu zrcadla.

30.8.2018 v 12:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Štěpán Bicera

Selské baroko K2 Hospoda

"Přiznáš už tu barvu?" Voborník zvedá oči ke stropu a sám zkroušeně naznačuji bídu v kartách. "Bude to žebrák". Cikán s povzdychnutím pokládá vějíř karet na stůl. "Bene, tak ho máš." S uspokojením plácnu do listu: "Větší!"

27.3.2018 v 13:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Štěpán Bicera

Selské baroko. K 1. Trakař

Mačkám hlavu mezi ramena a šilhám ke Kubíkovu stavení. Za živým plotem kupodivu prázdno. Nakloním trakař, abych prozkoumal prkenná vrata do dvora. Obvykle okem ucpaná díra po suku dnes září paprsky nízkého zimního slunce.

17.2.2018 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Za mého mládí se dožívali vyššího věku

V mládí jsem si dal závazek, že až budu starý, nebudu říkat, že za mého mládí byla tráva zelenější a voda mokřejší. Teď poprvé ho musím porušit, poněvadž se tenkrát fakt dožívali vyššího věku.

17.2.2019 v 20:04 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 520 | Diskuse

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 528 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 548 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 553 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 1441 | Diskuse
Počet článků 974 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1303

Jsme jako hokejoví brankáři. Naučili jsme se bez masky do střetnutí nechodit a jací doopravdy jsme, je těžko zodpověditelná otázka i pro nás samotné.

Najdete na iDNES.cz